Učence 5. B je zanimalo, kakšen vpliv imajo mobilne navade na okolje.

Zastavili so si dve raziskovalni vprašanji. Kako vpliva opravljen kolesarski izpit na mobilne navade učencev? Kako vpliva opravljen kolesarski izpit na ogljični odtis oddelka? Domnevali so, da se po opravljenem kolesarskem izpitu mobilne navade spremenijo tako, da več učencev pride v šolo s kolesom ter da se posledično zmanjša ogljični odtis oddelka.

Zasnovali so anketo, ki so jo izvedli februarja 2022 in ugotovili, da pet učencev uporablja javni prevoz, štiri osebni in devet jih v šolo pride peš. Drugi del raziskave so izvedli maja 2022. Ugotovili so, da deset učencev uporablja kolo za prevoz v šolo, sedem jih pride peš in trije z osebnim avtomobilom, ker je za slednje pot v šolo oddaljena in prometno nevarna.

Podatke so s pomočjo mentorja vnesli v kalkulator izračuna ogljičnega odtisa in ugotovili, da se ogljični odtis oddelka zmanjša za 36%. Glede na zastavljene hipoteze so s pomočjo podatkov prišli do sledečih ugotovitev. Prva hipoteza je bila potrjena, mobilne navade učencev se po opravljenem kolesarskem izpitu spremenijo. Raba javnega prevoza upade na račun povečanja prihodov v šolo s kolesom. Druga hipoteza je bila potrjena, saj se je kalkulator ogljičnega odtisa pokazal zmanjšanje ogljičnega odtisa za 1,32 kg CO2, kar predstavlja eno tretjino prvotnih izračunov.

Mentor: Milan Predovič